Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ έκανε ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του Βορρά» χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έφερε στα μέτρα του την αναμέτρηση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-74. Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο για το Game 2 της σειράς στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις που ήθελε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας για μπροστάρηδες τους Τέραν Πέτεγουεϊ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φιλ Γκος (16 πόντοι, 4 ασίστ). Από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ντελρόι Τζέιμς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μάνι Χάρις (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), όμως σε κανένα σημείο του αγώνα δεν βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, έχοντας 7/26 τρίποντα.
Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν διαφορά (5-5, 4′). Ο Νταρνέλ Τζάκσον ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους και έδωσε προβάδισμα (12-9, 6′). Η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με Σάκοτα και Γκριν (14-14, 8′). Η Ένωση συνέχισε να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι και ανέτρεψε την κατάσταση με τους Μαυροειδή και Σάκοτα να σκοράρουν για το 17-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ «σημάδεψε» κοντά στο καλάθι και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με τον Πέτεγουεϊ (24-22, 13′). Η ΑΕΚ αντέδρασε και πήρε προβάδισμα εκ νέου, χάρη σε τρίποντα των Χάρις και Τζέιμς (24-28, 14′). Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Τζέιμς (24-34, 15′). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με μπροστάρη τον Πέτεγουεϊ μείωσε σε απόσταση… βολής (33-36, 16′). Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο, επιθετικά και με τον Ξανθόπουλο να σκοράρει, έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα (37-41).

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο και η ΑΕΚ βρήκε λύσεις επιθετικά (42-48, 22′). Ο Βασίλης Καββαδάς φώναξε παρών και η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα (46-53, 25′). Ο Τεράν Πέτεγουεϊ έδωσε και πάλι λύσεις στον ΠΑΟΚ, μαζεύοντας τη διαφορά σε απόσταση… βολής (53-55, 26′). Ο ΠΑΟΚ πίεσε από την πρώτη πάσα την Ένωση και ο Χρυσικόπουλος κατάφερε να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του μετά από ώρα (57-56, 28′). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με Καββαδά-Ξανθόπουλο ξαναπήρε προβάδισμα για το 58-62 της τρίτης περιόδου.

Με τον Φιλ Γκος να αναλαμβάνει δράση άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και τον ΠΑΟΚ ξανά σε θέση οδηγού (65-62, 32′). Ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό και χάρη στον Κόνιαρη ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο (68-62, 33′). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεσή τους και με τους Γκος και Τζόουνς η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (75-65, 36′).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το κατάφερε, δια χειρός Χάρις (76-70, 38′). Ο Γκος αστόχησε σε διαδοχικές επιθέσεις και η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με τον Γκριν (76-74, 22» για το τέλος). Ο Κόνιαρης, όμως αποδείχθηκε ψύχραιμος και με εύστοχο ζευγάρι βολών διαμόρφωσε το τελικό 78-74, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.

Ο MVP: Ο Τεράν Πέτεγουεϊ έδωσε πολλές λύσεις στον ΠΑΟΚ και για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου με 17 πόντους.

Η Διαιτησία: Ήταν ένα κλειστό ματς με πολλές επαφές και δύσκολα διαχειρίσιμο. Παρόλα αυτά, η εμπειρία του Πηλοϊδη και οι σωστές παρεμβάσεις του τρίτου Πουρσανίδη κράτησαν το παιχνίδι στο ύψος των περιστάσεων. Με πολλά λάθη, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο μόνο η διαιτησία του Μπήτη που στο πρώτο μέρος πάντως είχε καλή απόδοση και σωστές αποφάσεις.

πηγή:sdna.gr