ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝ – ΠΑΟΚ ΔΑΜΙΑΝΟΥ 5 – 2

Επιστροφή με εντυπωσιακή νίκη για τους νέους της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ μας, μετά από μία λασπομαχία υπό καταρρακτώδη βροχή. Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε τον αγώνα αφού βρέθηκε να προηγείται με 3 – 0 πολύ γρήγορα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν ν΄ αντιδράσουν προς το τέλος του ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου. Τα ψυχικά αποθέματα και το ταλέντο όμως των πιτσιρικάδων μας γρήγορα αύξησαν τον δίκτη του σκορ με κορυφαίο σκόρερ τον ……συνήθη ύποπτο φέτος Γιώργο Γάτσο.
7ο ωραία πάσα του Ελευθεριάδη για τον Γάτσο αυτός με υποδειγματικό πλασέ θ΄ ανοίξει το σκορ σε 1 – 0.
9ο ατομική προσπάθεια του Γάτσου και με πλασέ θα σημειώσει το 2 – 0.
28ο ωραία ατομική προσπάθεια του Ελευθεριάδη και με ωραίο πλασέ στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα θα διαμορφώσει το 3 – 0.
43ο σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Ακαδημίας και ο Ρήγας με κεφαλιά θα μειώσει σε 3 – 1
46ο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και ο διαιτητής θα καταλογίσει πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Ακαδημίας αμφισβητούμε όμως διότι δεν υπήρχε πρόθεση από τον αμυντικό αφού το χέρι του ήταν κολλημένο στο σώμα του προσπαθώντας να αποφύγει την μπάλα. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ρήγας μειώνοντας σε 3 – 2.
66ο ο συνήθης ύποπτος Γάτσος με ατομική ενέργεια θα περάσει όλους τους αντιπάλους του και με πλασέ θα σημειώσει το 4 – 2
77Ο ωραίο σουτ από παίκτη του Δαμιανού και εκπληκτική απόκρουση του Τύπου σωτήρια σε κόρνερ.
79ο πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια του Ξανθόπουλου θα περάσει δύο αντιπάλους του, θα μπει στην μεγάλη περιοχή αλλά το πλασέ του θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δαμιανού.
88ο ο ίδιος παίκτης με όλη την άμυνα των φιλοξενουμένων μέσα στην μεγάλη περιοχή, θα καταφέρει και πάλι να ξεφύγει και με πλασέ να σημειώσει το τελικό 5 – 2
Η διαιτησία του κ. Μαυρίδη καλή σε γενικές γραμμές ελέγχετε για την φάση του πέναλτι.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝ (ΒΟΤΑΡΗΣ Δ.): Τύπος, Κυζιρίδης, Μπούσο, Ελευθερίου Γ.(76ο Ελευθερίου Ι.Χ.), Δεληγιαννίδης, Γκώγκος (66ο Ασλανίδης), Μέμα (60ο Μαρκοδούνης), Ξανθόπουλος, Ελευθερίου Γ.Χ.(46ο Παπαχρήστου), Ελευθεριάδης, Γάτσος

πηγή:facebook.com/Ακαδημία-Απόλλων-Κρύας-Βρύσης